Translate

Τετάρτη, 14 Μαρτίου 2018

Ενδοσυλλογικό τουρνουά Bolt Action 2018, "Battered Bastards".

Ενδοσυλλογικό τουρνουά Bolt Action 2018, "Battered Bastards".






Επωνυμία τουρνουά: "Battered Bastards". 

Διοργανωτής: Γιάννης Καλογερόπουλος. 

Γύροι:4(διαρκείας 4 εβδομάδων ο καθένας).  
Πόντοι ανά στρατό: 1,000
Προθεσμία υποβολής λίστας: ως και 21/03/2018. 
Ελεγκτής λιστών: Γιάννης Καλογερόπουλος. 
Έναρξη πρώτου γύρου: 24/03/2018. 

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ.

Άξων.

• Σταύρος Κακούρας: Germany(DAK). 
• Αντώνης Στεργίου: Empire of Japan.
• Πάνος Παπαδόπουλος: Germany.
• Γιώργος Λινάρδος: Germany.
• Ο γράφων: Germany. 
• Νίκος Ραφαηλίδης: Germany. 
• Χάρης Κωνσταντάρας: Germany. 

Σύμμαχοι.

• Γιάννης Καλογερόπουλος: Great Britain.
• Θάνος Κερμίτσης: USA. 
• Ηλίας Σακελλάρης: USSR.
• Βαγγέλης Τσάρας: USMC. 
• Γρηγόρης Μεράκος: USSR.
• Γιάννης Μήλας: USA.
• Πάνος Μουντής: USA. 




ΠΡΩΤΟΣ ΓΥΡΟΣ(24/03/2018 έως και 22/04/2018). 

Σενάριο: meeting engagement (σελ 135). 

Κωνσταντάρας - Τσάρας: Germany vs US MC. 
Λινάρδος - Μεράκος: Germany vs USSR. 
Παπαδόπουλος - Μήλας: Germany vs USA. 
Ο γράφων - Μουντής: Germany vs USA. 
Στεργίου - Καλογερόπουλος: Empire of Japan vs Great Britain. Challenger: Καλογερόπουλος. 
Κακούρας - Σακελλάρης: DAK vs USSR. Challenger: Κακούρας. 
Ραφαηλίδης - Κερμίτσης: Germany vs USA. Challenger: Ραφαηλίδης. 







Τρίτη, 6 Μαρτίου 2018

5ο ενδοσυλλογικό τουρνουά SAGA.

5ο ενδοσυλλογικό τουρνουά SAGA.




Επωνυμία: "The Eagles are gathering". 

Μορφή: δύο(2) παράλληλα τουρνουά, "Δυτικό" και "Ανατολικό". 

"Δυτικό": warbands από τα βιβλία Aetius & Arthur, Age of Vikings. 

"Ανατολικό": warbans από τα βιβλία Crescent & Cross, Steppe Tribes, Rus Princess. 

* Μέχρι να κυκλοφορήσει το νέο βιβλίο, που λογικά θα περιλαμβάνει τις νέες warbands του C & C, οι Last Romans και οι Pagan Rus θα μπορούν να συμμετέχουν και στα δύο("Ανατολικό" και "Δυτικό"). 

Συμμετοχές: είτε στο ένα είτε και στα δύο. 

Διάρκεια: 4 γύροι των 4 εβδομάδων ο καθένας. 

Πόντοι warbands: 6/7.  

Προθεσμία υποβολής συμμετοχών: ως και Σάββατο 10/03/2018. 

Υπεύθυνος υποβολής συμμετοχών: Θόδωρος Γαλάνης. 

Προθεσμία υποβολής λιστών: ως και Παρασκευή 16/03/2018. 

Κανόνες: SAGA II.


ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ.

Δυτικό μέτωπο.

1. Νίκος Κωνσταντίνου: Saxons.
2. Γιώργος Πάκος: Romans.
3. Πάνος Μουντής:Vikings.
4. Γιάννης Καλογερόπουλος: Last Romans.
5. Γιώργος Χασάνδρας: Last Romans.
6. Νίκος Ραφαηλίδης: Scots.
7. Θάνος Κερμίτσης: Strathclyde Welsh.
8. Χριστόφορος Σουρλής: Vikings.
9. Ο γράφων: Normans.
10. Θανάσης Κοπανιστός:Vikings.
11. Γιώργος Πανόπουλος: Normans.
12. Θανάσης Καράτσης: Goths.
13. Πάνος Παπαδόπουλος: Norse Gaels.
14. Νίκος Μηλιωρίτσας: Vikings.
15. Ανδρέας Βογιατζής: Jomsvikings.
16. Θανάσης Καλτσούδας: Vikings.

Ανατολικό μέτωπο.

1. Νίκος Κωνσταντίνου: Rus Princess.
2. Γιάννης Καλογερόπουλος: Last Romans.
3. Γιώργος Χασάνδρας: Milites Christi.
4. Σπύρος Μπόγδανος: Mutatawwi'a.
5. Νίκος  Ραφαηλίδης: Pagan Rus.
6. Θανάσης Κοπανιστός: Last Romans.
7. Πάνος Παπαδόπουλος: Last Romans.
8. Νίκος Μηλιωρίτσας: Milites Christi.
9. Θόδωρος Γαλάνης: Last Romans.
10. Δημήτρης Κανελλόπουλος: Moors.


1ος γύρος(11/03/2018 ως και 15/04/2018).

Το σενάριο είναι το "Clash of Warlords": σελ. 48-49 - Age of Vikings.  

Δυτικό μέτωπο.

• Πάκος κατά Καράτση: Romans vs Goths.
• Κωνσταντίνου Κατά Ραφαηλίδη: Saxons vs Scots. 
• Κερμίτσης κατά Παπαδόπουλου: Strathclyde Welsh vs Norse Gaels. 
• Χασάνδρας κατά Βογιατζή: Last Romans vs Jomsvikings. 
• Καλογερόπουλος κατά του γράφοντος: Last Romans vs Normans. 
• Μουντής κατά Καλτσούδα: Vikings vs Vikings.
• Πανόπουλος κατά Σουρλή: Normans vs Vikings. 
• Κοπανιστός κατά Μηλιωρίτσα: Vikings vs Vikings. 

Ανατολικό μέτωπο.

• Μπόγδανος κατά Κοπανιστού: Mutatawwi'a vs Last Romans. 
• Ραφαηλίδης κατά Χασάνδρα: Pagan Rus vs  Milites Christi.
• Κωνσταντίνου κατά Παπαδόπουλου: Rus Princess vs Last Romans. 
• Καλογερόπουλος κατά Μηλιωρίτσα: Last Romans vs Milites Christi.
• Κανελλόπουλος κατά Γαλάνη: Moors vs Last Romans.










Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου 2018

2ο Open τουρνουά Warzone.

2ο Open τουρνουά Warzone.








Ημερομηνία διεξαγωγής: Κυριακή, 18/03/2018. 

Ώρα ενάρξεως: 09.00 π.μ. 

Χώρος διεξαγωγής: "Στρατηγικόν", Αγαθίου & Χρυσολωρά, Εξάρχεια. 

Τιμή συμμετοχής: 5€.

Στρατοί: Κλασσικοί και Alien vs Predator, 1000 πόντοι, σε διαμόρφωση Heavy OOC. 

Υπεύθυνος υποβολής συμμετοχών: Θόδωρος Γαλάνης. 

Προθεσμία υποβολής λιστών: ως και Πέμπτη 15/03/2018. 

Υπεύθυνος υποβολής λιστών: Πάνος Παπαδόπουλος. 

Αγώνες: 03. 



Σενάρια.

1. Ambush (Mission 4 του βιβλίου WZR). 

2. Retake the Field (Mission 7 του βιβλίου WZR). 

3. The Advanced Base (Mission 1 του βιβλίου WZR). 

• Σε κάθε αποστολή, ο κάθε παίκτης θα ρίχνει ένα ζάρι και μετά θα επιλέγει το αντίστοιχο νούμερο είτε από τα δευτερεύοντα (Secondary) είτε από τα εταιρικά/φατρίας (Corporate/Faction).

• Οι συνολικοί πόντοι, που μπορεί να πάρει ένας παίκτης, σύμφωνα με το βιβλίο, είναι οι εξής:

1. Κυρίως Στόχος (Main Objective) – 10 πόντους (ή 5 για Partial, αναλόγως την αποστολή). 
2. Δευτερεύων/Εταιρικός/Φατρίας στόχος - 5 πόντους.
3. Θάνατος με τον Warlord του Warlord του αντιπάλου - 5 πόντους.


Κυριακή 18/03/2018.
---------------------

2ο Open Warzone.
-------------------

3 battles - 1,000 points - Heavy OOC.

The participants. 
-----------------

1. Άκης Αγαπητός με Predators. 

2. Θόδωρος Γαλάνης με Bauhaus. 

3. Λευτέρης Γρυλλάκης με Capitol. 

4. Ο γράφων με Cybertronic. 

5. Κώστας Λέκκας με Aliens. 

6. Τάσος Λιανός με Capitol. 

7. Νίκος Μηλιωρίτσας με Bauhaus. 

8. Πάνος Παπαδόπουλος με Dark Legion. 

9. Νίκος Ραφαηλίδης με Mishima. 

10. Χάρης Σωτήρας με Wolfbanes. 

The scenarios per round.
-------------------------

1ος γύρος: Ambush.

2ος γύρος: Retake the field. 

3ος γύρος: The advanced base. 

Finals. 
------
1. Σωτήρας(Wolfbanes) 9 βαθμοί(+27). 

2. Αγαπητός(Predators) 7(+22). 

3.  Παπαδόπουλος 7(+20). 

4. Γαλάνης 7(+15). 

5. Γρυλλάκης 7(+10). 

6. Μηλιωρίτσας 5(-5). 

7. Ραφαηλίδης 5(-5). 

8. Λιανός 5(-12). 

9. Λέκκας 3(-25). 

10. Ο γράφων 3(-52). 

Οι 9 από τους συμμετέχοντες. 

Η τριάδα των πρώτων. 

1ος: Χάρης Σωτήρας. 

2ος: Άκης Αγαπητός. 

3ος: Πάνος Παπαδόπουλος. 

Τα κύπελλα. 

Τα βραβεία-προσφορά του Fantasy Shop. 

Τα βραβεία-προσφορά της Prodos Games. 



The battles per round(the first name won).
-------------------------------------------

1st round("Ambush").
----------------------

• Λιανός κατά Λέκκα: Capitol vs Aliens. 

• Αγαπητός κατά του γράφοντος: Predators vs Cybertronic. 

• Σωτήρας κατά Μηλιωρίτσα: Wolfbanes vs Bauhaus. 

• Γρυλλάκης κατά Ραφαηλίδη: Capitol vs Mishima. 

• Bye, ήτοι ήττες για Γαλάνη(Bauhaus) και Παπαδόπουλο(Dark Legion). 



2nd round("Retake the field"). 
------------------------------

• Σωτήρας κατά Αγαπητού: Wolfbanes vs Predators. 

• Γρυλλάκης κατά Λιανού: Capitol vs Capitol. 

• Μηλιωρίτσας κατά Ραφαηλίδη: Bauhaus vs Mishima. 

• Παπαδόπουλος κατά Λέκκα: Dark Legion vs Aliens. 

• Γαλάνης κατά του γράφοντος: Bauhaus vs Cybertronic. 


3rd round("The advanced base"). 
----------------------------------

• Σωτήρας κατά Γρυλλάκη: Wolfbanes vs Capitol. 

• Αγαπητός κατά Λιανού: Predators vs Capitol. 

• Παπαδόπουλος κατά Μηλιωρίτσα: Dark Legion vs Bauhaus. 

• Γαλάνης κατά Λέκκα: Bauhaus vs Aliens. 

• Ραφαηλίδης κατά του γράφοντος: Mishima vs Cybertronic. 



* Ευχαριστούμε θερμότατα όλους τους συμμετέχοντες, το Fantasy Shop και την Prodos Games για την στήριξή τους! Πολλά συγχαρητήρια στους νικητές και σε όλους τους πολεμιστές! Ευχαριστίες, ιδιαίτερα, πρέπουν και στον Κώστα Λέκκα, τον Τάσο Λιανό και τον Πάνο Παπαδόπουλο για την πολύτιμη βοήθειά τους και, φυσικά, στον όμιλο "Στρατηγικόν" για την παραχώρηση του χώρου! 
Σε προσωπικό επίπεδο, ευχαριστώ πολύ τον Θόδωρο Γαλάνη(ξέρει εκείνος), καθώς και τους τρεις συναγωνιστές, Άκη, Θόδωρο και Νίκο, για τις μάχες και την παρέα!